مهر هشتم

جوان و اشتغال

وبلاگ , اقتصادی

۱ تیر ۱۴۰۰ 129 بازدید
مهر هشتم
جوان و اشتغال

جوان و اشتغال

جوان و اشتغال

یکی از بهترین دوران، دوران جوانی است چون بهار لبریز از زیبایی، نشاط و هیجان است که بعد از نوجوانی سراغمان می آید.  جوانی  شروع بالا و پایین های روحی، جسمی، اجتماعی، تحصیلی و فرهنگی است. در این دوران نیازها و دغدغه های روحی و روانی ضرورت بسیاری پیدا می کند. با شروع دوران جوانی که ورود جدی به جامعه است از کلماتی مانند آزادی = امنیت، اشتغال = رفاه، ازدواج = خوشبختی تصور آرمانی ایجاد می شود، به گونه ای که رویای رسیدن به چنین آرزوهایی را در سر می پرورانیم وبه خاطر همین، تمام تلاش خود را برای بدست آوردن این آرمان ها به کار می بریم.

برنامه اشتغال:

از آنجا که اشتغال یک مبحث با اهمیت و ضروری است، لازم است برای آن برنامه ریزی مناسب و کارآمدی انجام گیرد، تا برای همه افرادی که واجد شرایط و جویای کار هستند، موقعیت شغلی مناسبی فراهم شود. یکی از نکات قابل توجه در این زمینه، پدیده چند شغله بودن است که باید جلوی آن را گرفت. بسیار افرادی که همه کاره اند در واقع جاه طلب و هیچ کاره اند. این افراد به حق جامعه احترام نمی گذارند و تنها به سود شخصی خود می اندیشند.

همه بر این باوریم، جامعه ای که با مشکل بیکاری روبروست و قشر جوان و پرانرژی جامعه، بخاطر نیافتن شغل و حرفه مناسب دچار سرخوردگی ، سردرگمی در دامن فسادهای شغلی و… می افتد باید با برنامه ریزی و اجرا کردن دقیق آن با ضرورت اجتماعی، عدالت اجتماعی و رفاه همگانی سازگارتر شود.

اما جامعه ای هم هست که با فقر دست به گریبان است و کمبود شغل، سطح پایین درآمد، تورم و تحریم و ده ها مشکل دیگر نیز در آن رواج دارد، در این جا باید این مشکل بین همگان تقسیم شود. در جامعه ای که عده ای از امکانات رفاهی (ولو نا چیز) برخوردارند و عده ای دیگر از همان امکانات محرومند باعث می شود جامعه متزلزل و عمر دولت و نظام سیاسی کوتاه شود.

در سرتاسر دنیا میلیون ها جوان موفق نمی شوند که به بازار کار ورود پیدا کنند. مخصوصا تبعیض علیه خانم های جوان همه جا را فراگرفته است. در اکثر جاها کارهای موجود برای جوانان، دارای دستمزد پایین، ناامن و با مزایای بسیار کم و بدون پیشرفت و توسعه می باشند. این را باید در نظر داشت که در مراحل اولیه زندگی کاری جوانان اشتغال ضعیف و کم درآمد می تواند به دیدگاه او در زندگی آسیب جدی وارد کند. اگر جوانان نتوانند به سمت کارهای تولیدی که آنها را قادر به پرداخت مالیات می کند و از خدمات عمومی بهره مند می کنند، بروند سرمایه گزاری اقتصادی که دولت برای آموزش و پرورش کنار گذاشته است هدر خواهد رفت.

فقط 79 درصد کل زنان شاغل دیپلم به بالا در بخش های عمده اشتغال دارند اما همین هم در 5سال اخیر کمتر شده و اکنون فقط 70 درصد زنان اشتغال دارند. همچنین 40 درصد از کل فرصت شغلی که ایجاد شده برای زنان است که دارای تحصیلات عالی هستند و 36 درصد از فرصت های شغلی برای زنانی با تحصیلات ابتدایی به پایین می باشد.

                                                                             زهره عمادالاسلامی

حال با توجه به مطالب بالا اینگونه نتیجه خواهیم گرفت که اشتغال و جوانان دو مقوله مهم است که نیازمند توجه دولتمردان ،کارآفرینان و والدین میباشد ،لذا مهرهشتنم در نظر دارد با گردآوری مشاغل ساخت و ساز گامی ولو کوچک در امر اشتغال جوانان بردارد.

نگران نباش مهربانی می شود….!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *